HOMEPAGE

Informacje Europejskiego Zwi您ku Solaryjnego (ESA)

Punkty do dyskusji dla w豉ścicieli solariów – odpowiedź na komunikat prasowy IARC

EUROPEAN SUNLIGHT ASSOCIATION a.s.b.l.

Być może Państwa klienci spotkali się z ostatnimi informacjami g這szących, że naukowcy są zdania, iż opalanie się w solarium jest „równie niebezpieczne jak arszenik” lub porównującymi opalanie w solarium do palenia tytoniu. Opowieści te są niedok豉dne i mylące, oparte są one na b貫̨dnej analizie przeprowadzonych badań. Przygotowaliśmy dla Państwa krótki przewodnik, który może pomóc w odpowiedzi na niektóre obawy, jakie mogą mieć ich klienci.
Jak interpretować te wiadomości:
  • ύżka do opalania zosta造 zaliczone przez grupę francuskich naukowców do „Grupy 1”, „Grupa 1” oznacza, że są dowody, iż korzystanie z nich może zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry.
  • Bynajmniej nie jest to nowa wiadomość: do tej samej kategorii należy świat這 s這neczne, które jest do niej zaliczone od 1992 r.!
  • Od 1992 r., tysiące lekarzy zaleca umiarkowany kontakt ze świat貫m s這necznym ze względu na wiele korzyści dla zdrowia. Fakty są takie, że wielu znaczących ekspertów w dziedzinie witaminy D przekonanych jest, że korzyści ze świat豉 s這necznego przeważają zdecydowanie nad zagrożeniami.
  • Przynależność do “Grupy 1” nie wskazuje na stopień zagrożenia, a jedynie informuje, że istnieje jakieś zagrożenie. Niektóre czynniki należące do tej kategorii są bardzo szkodliwe jak np. arszenik czy gaz musztardowy. Inne substancje wiążą się z niezwykle ma造m zagrożeniem jak np. czerwone wino, piwo czy solone ryby.
  • Informacje, że “opalanie jest równie niebezpieczne, co arszenik” są zwyczajnie nieprawdziwe. Naukowcy nie robili porównań tego typu, pochodzą one od szukających sensacji dziennikarzy.
  • Sam raport nie zosta opublikowany. Wszystkie wiadomości oparte są na komunikacie prasowym, a żaden dziennikarz nie przeczyta raportu!
  • IARC to grupa naukowców pracująca dla ONZ. Ich raport nie jest nowym opracowaniem, jest ponowną analizą pracy z 2006 r., która z kolei by豉 wynikiem analizy 23 badań, najstarsze z nich pochodzą z początku lat osiemdziesiątych ubieg貫go wieku. Badania te mają szerokie spektrum ustaleń.
  • Wśród tych23 badań: 5 zosta這 wykluczonych, ponieważ nie można by這 wykorzystać użytych w nich danych wyniki 6 sugerowa造, że korzystanie z 這́żek do opalania zmniejsza ryzyko raka skóry! wyniki 16 by造 w granicach marginesu b貫̨du – w razie wyborów eksperci mówią, że nie należy ufać sondażowi pokazującemu, iż jeden kandydat prowadzi o 1% przy marginesie b貫̨du 5%.
  • Niektóre wiadomości obejmują wprowadzające w b豉̨d statystyki, że opalanie na solarium zwiększa ryzyko czerniaka o 75%. Liczba ta pochodzi z badania przeprowadzonego przy użyciu wątpliwych metod. Jego autorzy przyznają, że nie uwzględnili wystawienia na świat這 s這neczne oraz wrażliwości na nie. Nawet gdyby badanie to by這 dok豉dne, nie znaczy to, że 75% osób korzystających z solarium zachoruje na czerniaka; oznacza to, że stosunkowe ryzyko jest wyższe. Problemem jest tu stosunkowy charakter ryzyka, w momencie, kiedy wyjściowe ryzyko jest bardzo niskie, procentowy wzrost zagrożenia, który wydaje się bardzo duży, w praktyce przek豉da się na bardzo ma造 wzrost zagrożenia. Użyjmy innego przyk豉du, Państwa roczne ryzyko poniesienia śmierci w wypadku samochodowym wynosi oko這 0,013%. Jeżeli to ryzyko wzrośnie o 75% będzie ono wynosić 0,023% czyli oko這 1 do 4500. Powinno to pokazać procentowy wzrost w pewnej perspektywie!
Mamy nadzieję, że powyższe punkty pomogą Państwu w wyjaśnianiu tej kwestii klientom!

Christina Lorenz, ESA President

European Sunlight Association, -Brussels Office-, Chauss嶪 de Cjarleroi 51, 1471 Loupoigne, Belgium
Phone: +32-67-670114, Fax: +32-67-648048
Email: europeansunlight@skynet.be
Website: http://www.europeansunlight.eu/
Korzystanie z witryny oznacza zgod na wykorzystanie plik闚 cookie z kt鏎ych niekt鏎e mog by ju zapisane w folderze przegl康arki. Wi璚ej informacji mo積a znale潭 w Polityce Prywatno軼i. Niniejszym akceptuj Polityk Prywatno軼i.

Zgadzam si · Wi璚ej informacji